Barbara Haberska

Pani Barbara przeprowadziła się do Rabki w 1951 r. z powodu choroby męża i córki. Przez lata pracowała w Państwowym Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym w Rabce.  

Bazary

/ miejsca /

Bazary – w bazarach były kioski w których znajdowały się sklepiki, oprócz bazarów sklepy znajdowały się jeszcze w rynku.
syg. RM/2015/BH/cz.1

Bazary / Barbara Haberska

Odpust

/ wydarzenia /

Odpust dawniej było bardzo kolorowo, podczas odpustu na tych łąkach przed kościołem stały stragany z cukierkami odpustowymi i zabawkami dla dzieci. Na łąkach rozkładały się karuzele, czasem też cyrk.

syg. RM/2015/BH/cz.2

Odpust / Barbara Haberska

Pierwsze lata po wojnie

/ miejsca /

Pani Barbara przeprowadziła się do Rabki w 1951 r. z powodu choroby męża i córki. Przez lata pracowała w Państwowym Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym w Rabce. Jak wspomina w parku wtedy rosła kapusta i rabarbar. Kiedy przyjechała do Rabki to co utkwiło jej najbardziej w pamięci było tu czyste powietrze, nie jeździły tędy tak licznie samochody, nie było zorganizowanej komunikacji, przyjeżdżał tutaj autobus z Krakowa a przystanek miał pod pocztą. Transport po Rabce i najbliższej okolicy odbywał się konno, bryczkami i zimą saniami. Bloki budowano wtedy gdy Naczelnikiem Gminy był Pan Leśniak – z wykształcenia nauczyciel – za jego czasów Rabka się rozbudowała. Przyjechało wtedy bardzo dużo osób z poza Rabki do pracy w Uzdrowisku i szkołach i należało im stworzyć warunki do życia – stąd decyzja o rozpoczęciu budowy bloków. Naczelnik Leśniak dbało o to aby Rabka była czysta i przyciągała turystów. Dawniej kiedy nie było jeszcze bloków na ul. Sądeckiej chodziło się tam na sanki na tzw. Księże Pola

syg. RM/2015/BH/cz.3

Pierwsze lata po wojnie / Barbara Haberska
galeria zdjęć
Fotografia w tle: Targ w Rabce, lata 20.XX w. fot. z archiwum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju