Cecylia Kolecka

Organizacja sanatoriów dla dzieci chorych na gruźlicę

/ miejsca /

Lata 50. XX w. to były lata rozwoju Rabki, absolutnie upaństwowiona dla dzieci chorych na gruźlicę. Dzieci chorych na gruźlicę było dużo – ponad 700 dzieci. Była gruźlica płucna i gruźlica kostno-stawowa.
Te dzieci leżały w łóżeczkach z gipsu, wynoszono je na taras, taras był pod przykryciem. Na trzecim piętrze. Aby przybliżyć im świat, nauczycielki przynosiły króliki, kury, indyki na oddział. Nawet przywieźli piękne cielątko, które jechało windą na trzecie piętro. Kiedy przyszła jesień, w autokarze wyjęto wszystkie krzesła, wynoszono łóżeczka. Jechaliśmy za Nowy Targ, tam pod lasem ludzie kopali ziemniaki, dzieci widziały jak się kopie ziemniaki, jak się je piecze.
syg. RM/2015/CK/cz.1

Organizacja sanatoriów dla dzieci chorych na gruźlicę / Cecylia Kolecka

potrzeba powstania szkoły pedagogicznej lata 50. XX w.

/ miejsca /

Z rozwojem sanatoriów łączyła się potrezba zatrudnienia przedstawicieli wielu zawodów: nauczycieli, wychowawców, pielęgniarek, laborantów. W związku z tym zaisniała potrzeba otwarcia jakiejkolwiek szkoły pedagogicznej. Kuratorium do utworzenia szkoły przyznało budynek Willi Tereska. Budynek ten należało jednak odnowić, w co zaangażowali się wszyscy pracowanicy. W roku 1945r. w momencie założenia szkoły 1 klasa miała 13 uczniów, 2 klasa miała 10 uczniów. W roku 1953/54 było już ponad 260 uczennic. Uczennice były przygotowywane do zawodu wychowawczyń w przedszkolach. Przybywało również nauczycieli, a szkoła się rozwijała. Przy szkole był również internat.
syg. RM/2015/CK/cz.2

potrzeba powstania szkoły pedagogicznej lata 50. XX w. / Cecylia Kolecka

komunikacja lata 50. XX w.

/ miejsca /

Komunikacja w Rabce  w latach 50. XX w. - nie było busów ani autobusów. Jedynym środkiem komunikacji ew. był pociąg. syg. RM/2015/CK/cz.3

komunikacja lata 50. XX w. / Cecylia Kolecka

mieszkania w Rabce lata 50. XX w.

/ miejsca /

W l. 50. XX w. nie było jeszcze spóldzielni mieszkaniowej. Warunki mieszkaniowe były różne - w pokojach stawiano kozę, komórka z węglem była na podwórku, tak samo toaleta. 
Nauczyciele, wychowawcy, lekarze, pielęgniarki wszyscy potrzebowali mieszkań. Zainicjowało to powstanie spółdzielni mieszkaniowej i zaczęto budować pierwsze bloki. Był to zalążek spółdzielni mieszkaniowej. Było to na os. Słoneczym, bloki było niskie i 9-rodzinne, z centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą. Obecnie to są blogi 16, 18, 20, 22. Później zbudowano kolejne trzy bloki. Z czasem zbudowano również bloki spółdzielcze na os. Orkana i na ul. Sądecka. 

syg. RM/2015/CK/cz.4

mieszkania w Rabce lata 50. XX w. / Cecylia Kolecka
galeria zdjęć
Fotografia w tle: Targ w Rabce, lata 20.XX w. fot. z archiwum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju