Franciszek Wójciak

Informator mieszkał przez całe, życie na końcu Słonego, oprócz gospodarki zajmował się jeszcze różnymi zajęciami, między innymi pracował w zakładzie zabawkarskim Lalka w Rabce i był palaczem w szkole.

Djebli Młyn

/ miejsca /

Przy djeblim młynie znajdowała się tama. Pierwszy właściciel miał ten młyn stosunkowo niedługo, po wojnie na tym miejscu postawił sobie młyn gospodarz Maciora. Ponoć nazwa – djebli młyn została wymyślona przez fiakrów, którzy wożąc gości wymyślać mieli dla nich dodatkowe atrakcje. „bajerki wstawiali". Ponieważ młyn znajduje się bardzo daleko od centrum miasta to opłata za przejazd była stosunkowo wyższa. Goście chcący zobaczyć ten tajemniczy młyn, w którym ponoć ziarno mielił sam diabeł, płacili nie licząc się z kosztami. Ponieważ nie widzieli żadnych diabłów kiedy przyjechali na miejsce, fiakrzy tłumaczyli że diabły pojawiają się nocą. Pierwszy właściciel nazywał się Domagała. Informatorzy mieszkali przez całe życie niedaleko djeblego młyna i jako dzieci wcale nie wierzyli w to, żeby tam straszyło. Nieraz nosiło się ziarno do Olszówki do młyna u Mikuły, tamten młyn mielił bardzo dokładnie.
 syg. RM/2015/FW/cz.1

Djebli Młyn / Franciszek Wójciak

Konflikt Dolan z Górzanami

/ miejsca /

Informator chodził do szkoły na Słonym. Wtedy mieszkający od szkoły w górę zwani byli górzanami a od szkoły w dół dolanami. Konflikt polegał na tym, że obie te grupy silnie się zwalczały zwłaszcza po wyjściu ze szkoły. Ponieważ obok wiodła kamienista droga, to kamieni mieli pod dostatkiem. Obie grupy obrzucały się kamieniami. „Jak Górzanów było mało to nas gonili tu nieraz pod Luberdę kurcadziot, a zaś jak góra się zebrała to zaś dół kurca gnali!".
syg. RM/2015/FW/cz.2

Konflikt Dolan z Górzanami / Franciszek Wójciak

Spotkania wiejskie

/ wydarzenia /

Młode dziewczęta, spotykały się zwykle na przędzeniu, czy też skubaniu pierza. Przychodzili do nich zwykle kawalerowie z muzyką i na koniec pracy zwykle zaczynały się tańce.
syg. RM/2015/FW/cz.3

Spotkania wiejskie / Franciszek Wójciak

Uprawa roli

/ wydarzenia /

Kiedyś orali wołami, krową...
syg. RM/2015/FW/cz.4

Uprawa roli / Franciszek Wójciak
galeria zdjęć
Fotografia w tle: Targ w Rabce, lata 20.XX w. fot. z archiwum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju