Hanna Rabska

Wywiad przeprowadzono na tarasie domu Pani Hanny Rabskiej w wietrzny dzień....

Areszt w Rabce

/ miejsca /

Areszt był w rynku do 1939 r. Tam zamykali pijanych i awanturujących się w miejscach publicznych. Hanna Rabska opowiadała, że jak była dzieckiem zaglądali przez okienko do środka do tego aresztu. Następnie areszt został przeniesiony do starej gminy na ulicy Sądeckiej.
syg. RM/2015/HR/cz.1

Areszt w Rabce / Hanna Rabska

Jarmark

/ wydarzenia /

Dawny jarmark był dość podobny do tego obecnego – organizowano go w tym samym miejscu co obecnie na placu targowym obok kościółka i za rzeką. Prawdziwy jarmark odbywał się co drugi poniedziałek, w pozostałe był zwykły targ. Handlarze zjeżdżali się furmankami, a nie tak jak dziś samochodami. Na samym końcu jarmarku obok dzisiejszego Rabkolandu znajdowała się strefa handlu zwierzętami, do tego celu były wygrodzone zagrody, do których handlarze wprowadzali cielęta, owce, świnie. Te zagrody zbite były z belek pomalowanych na biało wapnem.
syg. RM/2015/HR/cz.2

Jarmark / Hanna Rabska

Układ chałup

/ miejsca /

Wygląd dawnej chałupy – Informatorka opowiada jak wyglądał zamek do drzwi

Układ chałup / Hanna Rabska

Piekarze

/ ludzie /

Przed wojną w rynku była piekarnia Chorążego, i była również piekarnia biała Sztillera. Ojciec Informatorki pracował w tej Żydowskiej piekarni, Sztiller zawsze dbał o pracowników – dostawali deputat a dodatkowo dawał pracownikom dla dzieci bułki.

Piekarze / Hanna Rabska

Dancingi pod Gwiazdą

/ miejsca /

Na dancingach pod gwiazdą grały różne kapele, i orkiestra z Nowego Targu i Cyganie. W swoim czasie był to bardzo elegancki lokal, wspaniali kelnerzy w garniturach i doskonała kuchnia. Trzeba było w niedzielę nawet godzinę czekać na stolik. Pierwsza góralska zabawa ze Związku Podhalan odbyła się pod gwiazdą. Wchodziło się przez korytarz gdzie była szatnia i pierwszym pomieszczeniem był bufet – w bufecie cały mosiężny szynkwas następnie była sala taneczna, gdzie stoliki stały pod ścianami a na środku się bawiono, następnym pomieszczeniem była kuchnia i ogromna sala z przeszkloną werandą z widokiem na zdrój.

Dancingi pod Gwiazdą / Hanna Rabska

Sklep kolonialny na bazarach

/ miejsca /

Stryj Informatorki miał przed wojną na bazarach sklep kolonialny/ handlowali pierwszymi owocami egzotycznymi w Rabce. Jego żona jeździła do Krakowa po zaopatrzenie a on sprzedawał w sklepie. Ponieważ klientkami były panie z miasta i kuracjuszki stryj ubierał się codziennie bardzo strojnie po góralsku. Był bardzo przystojny, z wąsem.  

Sklep kolonialny na bazarach / Hanna Rabska
galeria zdjęć
Fotografia w tle: Targ w Rabce, lata 20.XX w. fot. z archiwum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju