Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Budynki na Łęgach

/ miejsca /

Na ul. Podhalańskiej było sześć budynków, w których Niemcy mieli magazyny. Do magazynów prowadziła rampa kolejowa z Chabówki.  W 1945 r. pięć budynków zostało spalonych. Jeden budynek przetrwał. Dawniej ten teren nazywano łęgiem.
syg. RM/2015/JSAS/cz.1

Budynki na Łęgach / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Szkoły w Rabce

/ miejsca /

Szkoła podstawowa do której Julian Staniewski uczęszczał w okresie wojny była w miejscu obecnej "dwójki". Po wojnie była znieszczona, dlatego uczęszczał do "Nazaretu", nad kaplicą Zdrojową. Później szkoła "dwójka" została przebudowana i rozbudowana. Uczęszczał również do szkoły na łęgach.
syg. RM/2015/JSAS/cz.2

Szkoły w Rabce / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Wiadukt w Chabówce

/ miejsca /

Budowa wiaduktu rozpoczęła się przed wojną. Został wybudowany bez jednego przęsła. Dopiero podczas wojny budowa została zakończona. Pod koniec wojny jedno przęsło zostało wysadzone (to nad drogą na Czarny Dunajec). Zakopianka również została wybudowana przed wojną.
syg. RM/2015/JSAS/cz.3

Wiadukt w Chabówce / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Wille w Rabce

/ miejsca /

Willa Kazimierz, willa Pod Koroną, willa Liliana znajdowały się w okolicy Kina Śnieżka. Z trzech wymienianych do czasów współczesnych przetrwała tylko willa Liliana.
syg. RM/2015/JSAS/cz.4

Wille w Rabce / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Karczmy na Zaborni

/ miejsca /

Skąd wywodzi się nazwa Zabornia. Była tam karczma, którą prowadziła żydowska rodzina. Była miejscem przystankowym dla turystów pomiędzy Krakowem a Zakopanem. 
syg. RM/2015/JSAS/cz.5

Karczmy na Zaborni / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak

Schronisko na Luboniu

/ miejsca /

Co roku odbywa się na Luboniu msza święta dziękczynna odprawiana w rocznicę ocalenia schroniska z pożogi wojennejKierowniczką schroniska na Luboniu Wielkim była Karolina Kaleciak i dzięki jej odwadze schronisko nie zostało zniszczone.
syg. RM/2015/JSAS/cz.6

Schronisko na Luboniu / Julian Staniewski, Andrzej Szczęśniak
galeria zdjęć
Fotografia w tle: Targ w Rabce, lata 20.XX w. fot. z archiwum Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju